Andrej Babiš koupil ČSSD

Sociální demokraté si můžou oddechnout. Stamilionové dluhy, kterými stranu zatížil vleklý spor s právníkem Altnerem a které ji pomalu, ale jistě táhly ke dnu, patří už v tuto chvíli minulosti. Na základě dohody uzavřené mezi výkonným výborem ČSSD a Andrejem Babišem kupuje sociální demokracii holding Agrofert.

„Mohu potvrdit, že Česká strana sociálně demokratická přechází dnešním dnem do struktury holdingu Agrofert,“ sdělil překvapeným a po těžkém dni značně unaveným novinářům na pozdně večerní tiskové konferenci v sídle strany dnes už bývalý předseda Bohuslav Sobotka. Ten byl těsně předtím na valné hromadě nového majitele ČSSD, společnosti Malá domů, a. s., patřící do skupiny Agrofert, ze své funkce odvolán. Na jeho místo byl jmenován člen představenstva Agrofertu Jaroslav Faltýnek.„Agrofert spolu se stranou přebírá i její dluhy. Pro demokracii v České republice, a tu sociální zvlášť, je dnešní den novým začátkem,“ upřesnil Sobotka. Jak uvedl, strana se díky akvizici zbavila veškerých dluhů, jimiž rozpočet partaje zatížilo rozhodnutí soudu v kauze bývalého advokáta Zdeňka Altnera, které ČSSD uložilo zaplatit téměř 338 milionů korun.

Značka ČSSD ale převzetím holdingem Agrofert nezanikne, nýbrž bude vedle dalších už osvědčených značek, jako jsou Kostelecké uzeniny, Olma, DEZA, Synthesia, Vodňanské kuře nebo Česká vejce, existovat samostatně.

Na nákup České strany sociálně demokratické získala společnost Malá domů dotaci z evropských fondů ve výši 300 milionů korun. Na zbývajících 38 milionů se složí momentální poslanci hnutí ANO z poslaneckých náhrad. Za odměnu dostanou od stranického šéfa Babiše víkendový poukaz na pobyt v resortu Čapí hnízdo a třídenní teambuildingovou akci s názvem Už je dobře.

Andrej Babiš tak potvrzuje roli špičkového obchodníka, který zachraňuje tradiční české podniky. Na jakékoli komentáře nové akvizice však zůstává skoupý. Zkroucenému kníru se nicméně přece jenom podařilo v kuloárech zaslechnout pár slov, kterými se k nejnovějšímu nákupu vyjádřil. „Chcel jsem si koupiť pár poslancův sociálnej demokracie, ale máme to spočítané: vyšlo oveľa lacinějšie koupit Soboťku aj s celou tou hentou jeho stranou.“ Jen ironie osudu chtěla tomu, že si zároveň s nákupem České strany sociálně demokratické pořídil do svého holdingu vlastního nadřízeného z české vlády.