Autem na Východ: spíš peklo než ráj

V červenci jsme se vydali autem do Chorvatska a navíc prozkoumali, jak se vyhnout placení ve Slovinsku. Pak jsme se projeli po zemích jižní Evropy a západním směrem. Miniseriál o cestování po starém kontinentu končíme na (jiho)východ od našich hranic.

Slovensko: pokuty, až hlava bolí

U východních sousedů se jezdí podobně jako u nás, leč pozor! V pokutách jsou Slováci přísnější než Češi. A to tak, že tamější ministerstvo vnitra aktuálně navrhlo vybírat za méně vážné přestupky místo dosavadních šedesáti eur „jen“ padesát. „Chceme ukázat, že nám nejde o pokuty, ale o bezpečnost na silnicích,“ vysvětlil ministr Robert Kaliňák. Zlevnění ovšem přijde po prázdninách – pokud ho schválí parlament.

U závažnějších přestupků vysoké pokuty zůstanou: dosahují až 650 eur za výrazné překročení rychlosti, a dokonce dvojnásobné (1330 eur) za alkohol – navíc je doprovázejí sankce v podobě zadržení řidičského průkazu a až roku vězení.

Slovensko křižuje na 350 kilometrů dálnic a silnic pro motorová vozidla. Potřebujete na ně známku – je levnější než u nás. Desetidenní přijde v přepočtu na 260 Kč (10 eur), měsíční na 360 Kč (14 eur) a roční zhruba na 1300 Kč (50 eur). Jediný nezpoplatněný dálniční úsek funguje od rakouské hranice do Bratislavy. Motorky kupon nepotřebují.

Zajímavosti ze Slovenska

 • Auto táhnoucí jiné auto smí jet maximálně šedesátkou.
 • Detektory radarů jsou zakázány, a to jak aktivní, tak pasivní.
 • Kamiony nesmí na dálnice, rychlostní komunikace ani silnice I. třídy v neděli a státní svátky od půlnoci do 22 hodin.
 • Pokuty na místě se udělují do výše 650 eur, ve správním řízení mohou vyšplhat na 1330 eur, o řidičák může řidič přijít až na deset let.
 • Za alkohol nad jedno promile hrozí rok vězení.

Maďarsko: virtuální dálnice

Pokud po cestě nenatrefíte na dálnici, je to v Maďarsku o nervy – okresky jsou drncavé a potkáte na nich stroje, které už měly být dávno v muzeu. Pokud to jde – třeba cestou do Chorvatska –, natáhněte to raději delší, ale rychlejší dálniční větví kolem Balatonu než přímo na jih.

Zhruba dvě třetiny dálnic jsou zpoplatněné, na rozdíl od Česka či Slovenska si ale nelepíte známku na sklo, ale kupujete si kupon virtuálně: nahlásíte registrační značku, prodejce vás zanese do systému a jezdíte jen s dokladem o zaplacení. Za týdenní kupon, který vás opravňuje k devítidennímu používání dálnic, zaplatíte 2975, za měsíční 4780 a za roční 42 980 forintů, přičemž sto forintů koupíte za necelých devět korun. Bez platné dálniční známky jsou řidiči vystaveni pokutě až 100 000 forintů (necelých 9000 Kč).Existence známky hlídá kamerový systém. Občas ji monitoruje i policie při svých běžných kontrolách, smí to dělat i speciální skupina provozovatele dálnic, takže potvrzení o nákupu si rozhodně schovejte!

Zajímavosti z Maďarska

 • V obcích sice oficiálně platí padesátka, ale stále častěji se zavádí maximální rychlost 30 km/h.
 • Řidičům s čerstvým řidičským průkazem se doporučuje mít na voze nalepenou nálepku s písmenem T – pro řidiče, kteří se teprve učí jezdit, je dokonce povinná.
 • Při výstraze před smogem platí dopravní omezení: vozidla, jejichž SPZ končí na sudé číslo, mohou jezdit v sudé dny měsíce a vozidla s lichými čísly v liché dny. Při nedodržení hrozí pokuta 100 000 forintů (9000 Kč). Platí to i pro cizince!

Rumunsko a Bulharsko: Bacha na falešné policisty!

Rumunsko je velká země, ale křižuje ji pouhých 300 kilometrů dálnic, zato přes 70 000 kilometrů silnic, kde jezdívají domácí traktory i koňské povozy. Pozor je třeba dávat také na toulavé psy i větší domácí zvířata – cestu vám klidně zatarasí kůň či kráva.

Někdo používá Rumunsko jako průjezdní zemi k moři do Bulharska, ale často se jede toulat do nádherných rumunských hor. Pro takové dobrodruhy máme dobrou zprávu: auta v nich mohou skoro všude, a proto se sem jezdí vyloženě za off-roadovými zážitky.Policisté bývají zvláštní: za rychlost vám dají klidně symbolickou pokutu, zato pak chtějí nekřesťanské peníze, když vám tvrdí, že svítíte mlhovkami – pojem denní svícení tu nevysvětlíte.Bulharsko je civilizovanější, jeho silnice kvalitní a pohyb po nich hladký. A hlavně bez kolon, tak otravných na západě Evropy. Jen si dejte pozor na falešné policisty. Bulharská policie může zastavovat auta s cizí registrační značkou jen v případě přestupku. „Používá bílé vozy Opel Astra s modrým majákem,“ popisuje Ústřední automotoklub.

Zajímavosti z Rumunska a Bulharska

 • Zatímco Rumuni netolerují alkohol, Bulhaři dovolují půl promile.
 • V Rumunsku stačí reflexní vesta jen řidiči, v Bulharsku ji dokonce nemusí mít ani on.
 • V Rumunsku se platí pokuty podle hrubé mzdy: ta je 690 lei (cca 4000 Kč). Pokuty se pohybují od dvou do sta bodů; jeden bod = 10 % mzdy (400 Kč).

 ČLÁNEK VYŠEL NA SERVERU PENÍZE.CZ.