Autem po „německé“ Evropě: kde to stojí nejvíc?

Na začátku července jsme se vydali autem pěti trasami do Chorvatska, poté detailně prozkoumali, jak se cestou k Jadranu vyhnout placení ve Slovinsku a poté se projeli po zemích jižní Evropy. Dnes se mrkneme na západ starého kontinentu, kde se mluví německy: do Německa, Rakouska a Švýcarska.

Německo: ráj jen naoko

Hustá síť dálnic, neomezená rychlost – to vypadá jako ráj, což? Jenže stačí konec školy či státní svátek a Německo se změní v jedno velké parkoviště a nápisy Stauochromí čtvrtinu země. Alespoň že silnice původní SRN jsou skvělé, ve východní části, bývalé NDR, je to horší. Slast v podobě neomezené rychlosti neničí jenom zmíněné kolony, ale i čím dál častější omezení rychlosti značkami většinou na 100–120 km/h, platícími desítky kilometrů.

Němci nemají až tak brutální pokuty za rychlost, zato bedlivě hlídají a trestají nedodržení bezpečné vzdálenosti – tady platí známé pravidlo dvou sekund: když vidíte bod, který minulo auto před vámi, řekněte si „jednadvacet, dvaadvacet“ – až pak smíte stejný bod minout vy. Policisté si rovněž všímají nadávek a gest. „Řidič, který použije hanlivá slova nebo hrubá gesta, může být pokutován 200 až 6000 eury. Při odmítnutí zaplacení pokuty bude přestupek řešen u soudu. Německá policie smí požádat zahraničního turistu o zálohu a v případě nezaplacení zálohy může auto zabavit, stejně jako v případě zavinění těžké nehody,“ vysvětluje Ústřední automotoklub.

Stejně jako v Česku funguje vedle pokut v Německu ještě bodový systém – a platí i pro cizince. Trestné body jsou udělovány tak jako u nás podle závažnosti: od jednoho do sedmi. Ale hranice „vybodování“ je mírnější. V případě dosažení počtu osm zasílají úřady řidiči písemné varování. Ten se může čtyř z nich „zbavit“, pokud se dobrovolně zúčastní semináře o bezpečnosti na silnicích. Při větším kontu (8–13) odmazává už jen dva body a se 14 body, jen pokud se ho neúčastnil během posledních pěti let. Řidičák berou Němci až po dosažení 18 bodů, po půl roce pak musí člověk znovu skládat řidičské zkoušky a také podstoupit psychologické vyšetření.

Zajímavosti z Německa

  • Dálnici a silnici pro motorová vozidla smějí užívat jen vozidla, jejichž konstrukční rychlost je vyšší než 60 km/h.
  • Mopedy nesmějí na dálnici a silnici pro motorová vozidla, ale ty s maximálkou 25 km/h mohou jet po cyklistické stezce, pokud to povoluje značka.
  • Při jízdě kolem zastavujícího autobusu, pokud rozsvítí výstražná světla, ho ostatní řidiči nesmí předjíždět. Když úplně zastaví, mohou ho předjíždět pouze rychlostí 4–7 km/h. Jinak platí pokutu 40 eur.
Do měst jen s nálepkou!

Německo zakazuje vjezd starších – myšleno „ekologicky nevhodných“ – aut do center některých měst. Kategorie řeší Němci pomocí ekologických nálepek na sklo. Prodávají se u stanic měření emisí, ale i ve zhruba třech tisícovkách autoservisů. V Česku jsou k dostání ve vybraných stanicích STK. Stojí 300 Kč a je k nim potřeba velký techničák. Podle toho, do jaké emisní třídy vůz patří, dostanete červenou, žlutou nebo zelenou. Anebo taky žádnou – a pak vaše auto do vybraných měst nesmí vůbec. Nálepkami nemusí být vybaveny motocykly, tříkolky a sanitky.Města, kam potřebujete nálepky: Augšpurk, Berlín, Bochum, Bonn, Bottrop, Brémy, Dortmund, Duisburg, Düsseldorf, Essen, Frankfurt nad Mohanem, Freiburg, Gelsenkirchen, Hannover, Heidelberg, Heilbronn, Herrenberg, Ilsfeld, Karlsruhe, Kolín nad Rýnem, Leonberg, Ludwigsburg, Mannheim, Muhlacker, Muhlheim an der Ruhr, Mnichov, Münster, Neu-Ulm, Neuss, Oberhausen, Osnabruck, Pfinztal, Pforzheim, Pleidelsheim, Recklinghausen, Reutlingen, Schwäbisch Gmünd, Stuttgart, Tubingen, Ulm, Wuppertal.

Rakousko: utajená krása

Možná byste netipovali, že Rakousko je, co se týče českých turistů, vůbec nejnavštěvovanější země: ročně tam alespoň tři noci přespí přes dva miliony Čechů, zatímco Chorvatsko a Itálie, kterým patří v žebříčku druhé a třetí místo, nedají dva miliony ani dohromady.Může za to ale ve velkém zimní lyžařská sezona: v létě se stává Rakousko spíš tranzitní zemí k moři, což je ale škoda – je totiž nádherné i v létě. To ale vědí zejména opět milovníci hor a pak cyklisté či raftaři. Země pod Alpami ale nabízí mnohem víc. Třeba úchvatná jezera Solnohradska nebo sopečná krajina za Štýrským Hradcem nás dostaly při cestách Rakouskem už několikrát.Velkou výhodou pro ty, co jezdí autem, jsou skvělé dálnice. Známku na desetidenní dovolenou přitom koupíte na každé benzince za osm eur (200 Kč). Rozhodně to udělejte, pokuta za jízdu bez nálepky činí 120 eur.Všudypřítomné Alpy si ale vyžádaly desítky tunelů, z nichž jsou mnohé zpoplatněné.

Policisté v Rakousku jsou nekompromisní. A třeba při řízení vozidla s neplatným řidičským průkazem (stačí jen s uplynulou dobou platnosti) smějí chtít pokutu až 2180 eur a v případě nehody může motorista přijít o proplacení pojistného. „Policie také může požádat zahraničního motoristu, aby složil zálohu odpovídající pokutě do 1308 eur. Odmítne-li nebo není-li schopen tuto částku zaplatit, může policie zabavit jeho osobní věci až do výše požadované zálohy,“ upozorňuje na svých webových stránkách Ústřední automotoklub.Povolené množství alkoholu v krvi je v Rakousku 0,49 ‰. Řidičů, kteří nemají řidičský průkaz déle než dva roky, se týká limit 0,1 ‰. Byl-li někdo při nehodě vážně zraněn či usmrcen řidičem (ale také chodcem!) pod vlivem alkoholu, hrozí pokuta až 5900 eur. Řidiči, který odmítne podstoupit test na alkohol, je udělena stejná pokuta jako řidiči, kterému byla naměřena hladina alkoholu v krvi 1,6 ‰ a více (rozebíráme v tabulce).Jinak jsou policisté oprávněni ukládat a vybírat pokuty do 36 eur na místě, u vyšších pak zmíněnou zálohu. „Zbývající částka pokuty je splatná v průběhu následujících dvou týdnů,“ vysvětluje Ústřední automotoklub.

Zajímavosti z Rakouska

  • Na dálnicích a rychlostních nebo víceproudých silnicích je nařízeno v případě tvořících se kolon vytvářet uličku pro volný průjezd vozidel policie, záchranky nebo hasičů. Vozidla v levém pruhu musí zajet co nejvíc vlevo, vozidla v ostatních pruzích co nejvíc vpravo. Využívá se přitom i odstavný pruh. Porušení tohoto nařízení se trestá pokutou až 2180 eur.
  • Minimální rychlostní limit na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla vyznačený obdélníkovou modrou značkou s bílým vozidlem je 60 km/h. Vozidla, která nejsou schopna udržovat tuto rychlost, nemohou dálnici používat.
  • Na dálnicích a čtyřproudých silnicích platí zákaz stopování. Ve Štýrsku, Horním Rakousku, Burgenlandsku a Vorarlbersku je stopování úplně zakázáno osobám mladším 16 let.

Švýcarsko: přizpůsobte se!

Neexistuje snad země, kde by byli řidiči ukázněnější. Na dálnici 99 procent lidí nepojede víc než povolených sto dvacet a na běžné silnici drtivá většina opravdu nepřekročí pro Čechy asi nepochopitelně nízkých 80 km/h na tachometru.A důrazně radíme: dělejte to taky tak! Švýcarští policisté (a justice jakbysmet) jsou neúprosní a pokuty brutálně vysoké. Díky Švýcarsku ale pochopíte, že lehká noha neznamená delší cesty – provoz je plynulý a zemi tenhle model vyhovuje léta. I proto nejsou na cizince s plynem u podlahy ani trochu zvědaví.„V případě zavinění těžké nehody může soudce uložit pokutu až čtyřicet tisíc franků a podle provinění řidiče i jeho uvěznění na tři roky!“ varuje Ústřední automotoklub před vysokými tresty. Švýcarský frank je zhruba 21 Kč, takže zmíněná pokuta v přepočtu 840 000 Kč. Kromě toho se za těžší přestupky platí podle výše výdělku či bohatství řidiče a neplatiči pokut mohou být také uvězněni – za sto franků jeden den v chládku.Zato Švýcaři nemají na rozdíl od Němců bodový systém a v případě malé hmotné škody není třeba ani volat policii. „Ale pouze v případě, že tak rozhodl poškozený. Musí však být kompletně vyplněno evropské hlášení o nehodě. V případě zranění je nutné zavolat policii stejně jako v případě velké hmotné škody nebo té na zařízeních patřících k příslušné komunikaci,“ vysvětluje Ústřední automotoklub.Na takzvané národní silnice (dálnice a víceproudé komunikace) musí mít každé vozidlo dálniční známku. Ta existuje jen v roční formě, na druhou stranu stojí půlku toho co česká: 40 franků (840 Kč) na 14 měsíců (nynější tedy platí od prosince 2012 do ledna 2014). Když si vezmeme, že Slovinci chtějí 780 Kč za dva týdny na dálnicích, je to od Švýcarů skvělá cena.Tak jako v Rakousku i ve Švýcarsku se ale platí zvlášť za průjezd některými tunely. Třeba ten ze Zernezu do italského Livigna stojí pro auto teď v létě 15 franků (v zimě je to trojnásobek za výhradně zpáteční lístek). Šestikilometrový tunel z Bourg St. Pierre do St. Rhémy vyjde na třicet franků. Jiné, jako ten z Göschenen do Airolo, jsou bezplatné, nutná je jen zmíněná dálniční známka.Specialitkou jsou převozy aut vlakem. Třeba z Kanderstegu do Goppensteinu (průjezd trvá 15 minut, odjezdy každých třicet minut od 6:10 do 23:10 hod.) stojí pro auto 22 franků, o víkendu 27 franků.Dalšími jsou třeba vlakové přejezdy z Oberwaldu do Realpu (15 minut, 25 franků) či ze Selfrangy do Sagliains (17 minut, 27 franků). Hodinová trasa z Andermattu do Sedrunu vyjde na 65 franků.

Zajímavosti ze Švýcarska

  • Rychlostní limity pro jednotlivé kategorie aut musí být dodržovány, i když dopravní značky u silnic obecně povolují rychlost vyšší.
  • Policie je oprávněna ukládat a vybírat pokuty od 20 do 300 franků (420–6300 Kč) podle typu přestupku ihned na místě. Vyšší pokuty vyměřuje soudce.
  • Nejdražší cestou Švýcarska je hodinový převoz aut vlakem z Kanderstegu do italského Iselle: stojí 91 franků. Jde o ojedinělou záležitost, vlak jezdí jen od Velikonoc do poloviny října a je nutná rezervace týden dopředu.

 ČLÁNEK VYŠEL NA SERVERU PENÍZE.CZ.