Kalousek ke Kypru: „To mě dosud nenapadlo“

Jen krátce poté, co představitelé Kypru kývli na jednání s mezinárodní věřitelskou trojkou na zdanění vkladů v místních bankách, našla tato kontroverzní akce odezvu i v České republice. Ministr Kalousek už se v kuloárech nechal slyšet, že se jednorázovým zdaněním nechal inspirovat. „To mě dosud nenapadlo,“ přiznává doslova. Taktiku, jak získat nové peníze do státního rozpočtu, ale rozvinul s kreativitou sobě vlastní a hodlá jít ještě dál.

Česko sice není ani součástí eurozóny, ani členem bankovní unie, ale zacelit díry zející ve státní pokladně potřebuje vláda jako sůl. Kalousek proto hned na příštím zasedání vlády hodlá navrhnout zákon o zdanění majetku, který by se měl vztahovat na veškerý majetek domácností. Lidé se proto nemusí obávat, že by jim nová norma ořezala vklady v bankách, zato ale zdaní nejen všechno, co si dosud pořídili do domácností, ale také například nemovitosti a automobily.

Aby lidé nemuseli složitě zjišťovat ceny, za které jednotlivé věci koupili, vydá ministerstvo závazný ceník, který hodnotu předmětů stanoví. Ten bude obsahovat přesně 6 378 položek. Resort už ve zkráceném výběrovém řízení zadal zakázku na tvorbu a správu internetových stránek se seznamem firmě MK Tun-Nel, a. s., která aplikaci za 1,5 miliardy korun dodá. Zkroucenému kníru se podařilo zjistit, že seznam nevyjmenovává úplně všechny položky, ale například pro běžné předměty denní spotřeby stanoví paušální cenu 500 Kč. V této kategorii se ocitnou třeba zubní kartáčky, spodní prádlo, kuchyňské nože a žárovky, respektive zářivky.

„Daň z majetku nebude příliš vysoká, vláda rozpočtové odpovědnosti si uvědomuje, že nemůže dluhy státu řešit přílišnou daňovou zátěží,“ podotýká k prvním výpočtům orientační výše daně ministr Kalousek. „Musíme lidem nechat nějaké peníze k dispozici, protože se blíží konec března a statisíce živnostníků budou potřebovat peníze na zaplacení daně z příjmů.“ I proto bude daň z majetku více méně symbolická a bude se podle nejmenovaného náměstka z ministerstva financí pohybovat mezi 5 a 10 procenty. Za každý kartáček na zuby v domácnosti bychom tedy měli zaplatit 25 až 50 korun.

Získané peníze chce Miroslav Kalousek použít na tisk nových státních dluhopisů. Výše emise by tentokrát měla dosáhnout jednoho bilionu korun. Spořicí dluhopisy hodlá stejně jako loni správce eráru nabídnout zejména občanům. „Je to ideální cesta, jak dát lidem příležitost ke zhodnocení úspor,“ vysvětluje Kalousek.

ČLÁNEK VYDALA AGENTURA ZKROUCENÝ KNÍR.