Mrazík letos v televizi nepoběží

Po sérii sankcí, které v uplynulých dnech zavedla Evropská unie jako reakci na ruskou přítomnost na ukrajinském Krymu, nyní přichází nejtvrdší rána, kterou Putinova administrativa vůbec nečekala: premiéři osmadvacítky se dohodli na embargu klasické filmové pohádky Mrazík.

Ačkoli Evropská unie zavedla během několika posledních dnů několik významných sankcí pro ruské občany jako odvetu za vojenskou intervenci na poloostrově Krym, například víza pro turisty ze Srí Lanky nebo předčítání Lisabonské smlouvy na tiskových konferencích s východoevropskými novináři, na dnešním summitu se rozhodla jít ještě dál a zasadit Rusku tvrdý úder. Ve snaze přesvědčit Vladimira Putina, aby své vojáky z Krymu, který je autonomním územím patřícím k Ukrajině, stáhl, rozhodla o embargu na filmovou pohádku Mrazík.

Jak úředníci Bruselu ve spolupráci s třemi najatými agenturami pro výzkum veřejného mínění, sledovanosti a spokojenosti Evropanů v projektu za 3,23 miliardy eur zjistili, film Mrazík, který v Česku patří mezi nejoblíbenější vánoční programy vůbec, sleduje v průběhu roku na televizních obrazovkách skoro pět promile obyvatel Unie. Jak výzkumný projekt ukázal, vedle 2,15 milionu Čechů, Moravanů a Slezanů je to ještě asi 10 tisíc Slováků, dvanáct Poláků, devět Němců, tři Rakušané a také jeden Portugalec, který žije trvale v Českých Budějovicích. „Takové množství diváků nesleduje v Evropě téměř žádný pořad. Embargem takto výrazného proruského programu tedy Putinově režimu zasadíme velmi tvrdou ránu,“ nechal se slyšet nejmenovaný diplomat, který se jednání předsedů vlád Unie zúčastnil.

ČLÁNEK VYDALA AGENTURA ZKROUCENÝ KNÍR.