Nové ceny škodovek. O procento vyšší DPH nemá vliv

O procento vyšší DPH měla logicky zvednout ceny všech výrobků, na něž vztahuje. Včetně automobilů. Ale často se tak vůbec nestalo. V boji o zákazníka některé značky procento navíc do ceny nezahrnuly, a jiné dokonce své vozy ještě zlevnily.

Aby ne, když s cenami pozitivně zahýbala Škoda Auto, které patří třicet procent českého trhu s novými auty. Každý z konkurentů na malém českém rybníčku proto čeká, jakou cenovou politiku ten který rok Škodovka nasadí. Letos sáhla k cenovým úpravám až v půlce ledna. Co změnila? Na to jsme se podívali pořádně.

Škoda Auto nyní prodává v Česku sedm modelů. A u čtyř z nich nyní nasadila jiné ceny. Zbrusu nové dostal logicky očekávaný trhák tohoto roku Octavia III. Nově spočítané takzvané akční ceníky pak platí na menší Fabii a Roomster. Výrazně s cenou dolů, jak jsme po tom volali v lednovém článku Obří srovnání: cena nové Octavie ve světle(ch) 20 hlavních konkurentů, pak šel Rapid. Pojďme si hlavní změny projít.

Fabia: o procento víc = o tisíc dolů

Když to vezmeme od základu, nejprodávanější malé auto Česka zvedlo cenu o 9000 Kč. Fabia v základu Easy nyní stojí 209 900 Kč místo 200 900 Kč. Na rozdíl od dřívějška ale nově získala klimatizaci – ta stávala 10 000 Kč, což jsme porovnávali třeba v článku Klimatizace v autě: kolik stojí a na kolik přijde údržba. Sečteno: Fabia po růstu DPH o jedno procento zlevnila o tisícovku.

Zajímavější je podle nás pídit se po výbavě Active, s níž nyní stojí Fabia 229 900 Kč s tříválcovým motorem 1.2 HTP a 239 900 Kč se čtyřválcem 1.4. Značí to zdražení o 5000 Kč, kompenzuje ho ale výbava: nově i s litými koly či mlhovkami, nebo jak se stalo poslední dobou módou, metalízou zdarma. Ta přitom coby příplatek běžně stojí 10 100 Kč.

Zvláštní kategorií jsou skladová auta. Škoda Auto je vede na svém webu pod záložkou Nové vozy ihned k dodání – jsou k odběru okamžitě a za nižší ceny. Nemůžete si je ale nakonfigurovat podle libosti. Srovnání oficiálních cen a skladovek ukazuje tabulka.

Roomster: zlevnil, nebo zdražil?

Čistě číselně vzato Roomster zlevnil: ještě v půlce ledna stával 247 900 Kč, nyní 239 900 korun. Ale je to tím, že se do nabídky motorů vrátil tříválec 1.2 HTP. Dřív auto startovalo až s motorem 1.4 a s ním nyní stojí 249 900 Kč – tedy o dva tisíce víc než před pár dny. Takže vlastně zdražil. Jenže změnu kompenzuje rozšíření základní výbavy o litá kola či metalický lak jako u Fabie. Po této další houpačce se dá říct: ano, Roomster zlevnil.

Ještě zajímavější bonusy najdeme u prostřední výbavy Ambition za 271 900 Kč: ta už se prodává jen s modernějším motorem TSI a kromě litých kol dává proti nedávné minulosti zdarma i sportovní kožený volant či parkovací asistent. Když se opět podíváme na takzvané skladovky, najdeme cenový posun v relaci deseti až třiceti tisíc dolů.

Nová Octavia: na DPH zapomněli?

Jak už jsme psali, zatímco s první generací začínalo v současnosti nejprodávanější auto v Česku na 335 700 Kč (v roce 1996) a s druhou na 424 900 Kč (v roce 2004), pro Octavii III zvolila Škoda Auto základní cenu 334 900 Kč. Jde o verzi s nejslabším benzinovým motorem 1.2 TSI (63 kW), který Octavia II vůbec neměla. To dalo Škodě prostor pro manévrování směrem dolů. Jde evidentně o marketingový tah pro zaklínadlo zvané „cena od“. Důkaz? Stejnou dvanáctistovku, jen s vyšším výkonem 77 kilowattů, najdeme v ceníku o 32 000 Kč dráž – a to je pořádná přirážka. Podobně jako za střední (myšleno druhou) výbavu Ambition: + 60 000 Kč! Nejlevnější dieselová Octavia III (1.6 TDI) stojí oficiálně 426 900 Kč. Proti prvním ohlášeným cenám, které jsme představili ve zmíněném článku Obří srovnání: cena nové Octavie ve světle(ch) 20 hlavních konkurentů, jde (kromě startovacích 334 900 Kč) o ceny vyšší o 2000 Kč. Podle zákulisních informací za tím vězí fakt, že se v prvních předpokladech pozapomenulo právě na ono jedno procento daně z přidané hodnoty navíc.

Rapid: minus 23 000 Kč. Konečně!

Přestřelená cena, na tom se shodovali všichni odborníci u cenovky 292 900 Kč, která u Rapidu platila ještě v půlce ledna. To už není pravda, základní verze nyní stojí 269 900 Kč, a to s výbavou Active a tříválcovým motorem. To je podle nás vzhledem ke konkurenci pořád hodně, za tuto cenu bychom viděli verzi s motorem 1.2 TSI, kterou nyní oficiálně pořídíte za 284 900 Kč. Neboli: Rapid by měl patnáct tisíc korun ještě ubrat. Třeba s prostřední výbavou Ambition, s níž už vypadá jako auto, se prodává za 299 900 Kč, s dieselem za 379 900 Kč – hodně, že? I v nejvyšší výbavě Elegance (nyní 409 900 Kč) by se měl podle nás vejít pod čtyři sta tisíc. Podobné úvahy se promítají v nabídce skladových aut, která ale musíte koupit, tak jak jsou (včetně barev laku a doplňků výbavy).

ČLÁNEK VYŠEL NA SERVERU PENÍZE.CZ.