Nové štítky, vyšší DPH: Kolik stojí letní pneumatiky?

Ačkoliv výrobcům pneumatik vznikly nové povinnosti se štítkováním a zvedla se daň z přidané hodnoty, budeme letní pneumatiky, jejichž sezona právě začíná, kupovat levněji než dřív. Jak je to možné?

Prvního dubna skončila povinnost obouvat na auta zimní pneumatiky. Vzhledem k tomu, že zima si své panování pořádně natáhla, dá se s dubnovým sluníčkem čekat pořádný kolotoč s přezouváním.

Nechat auto jezdit na gumách s vločkou se finančně rozhodně nevyplatí: zimní pneumatiky se v létě příliš ničí a klidně se může stát, že v listopadu, až začne znovu zimní povinnost, nebudou mít pláště předepsaný vzorek čtyři milimetry. V letním období (ať na letním, či zimním obutí, které není zakázané) stačí 1,6 mm.

Loni se zvedly ceny všude

Když jsme o přezouvání psali před rokem v článku Na kolik vyjdou letní pneumatiky? Má smysl je měnit doma?, našli jsme ve velkém cenovém pátrání pláště pro auta typu Fabie (R14) od pětistovky a na Octavii (R16) za dvojnásobek.

Letos to leckde může být ještě lepší. Loni totiž pneumatiky pro osobní auta zdražovaly dost výrazně, a to jak v kamenných obchodech, tak v těch internetových. Leckdo zvýšil ceny o desetinu, někteří výrobci ale až o čtvrtinu.

Letos menší pláště s průměrem 14 a 15 palců zůstávají na stejných cenách jako loni. Ty o průměru 17 palců a větší dokonce výrobci nabízejí za nižší ceny než loni. Čím to? Jak rodiny přešly z menších aut na střední třídu, stal se i z větších pneumatik běžný rozměr.

Vedle toho krize donutila prodejce stlačit marže, aby vůbec plnili prodejní plán. A když k tomu připočteme výprodeje skladů, máme tu příjemnou přítomnost.

Řiďte se testy!

Výběr pneumatik lidem usnadnilo jejich štítkování, které známe třeba z ledniček.

Ty na gumách vyrobených od loňského července (či prodávaných od listopadu) kvůli nařízení Evropské unie povinně upozorňují na výsledky kvality tří parametrů: valivý odpor, přilnavost na mokru a vnější hlučnost. Nejlepší je písmenko A, nejhorší G. Přitom se rozhodně nedá říci, že B či C je špatně – v takovém případě jde pořád o dobrou gumu. Vedle toho jde jen o tři kritéria, výrobci jich sledují až padesát.

Štítky není určitě nutné zavrhovat, značí zajímavé startovací vodítko a také obranu proti plášťům z Číny. Pořád je ale lepší orientovat se podle výsledků testů, které sledují více kritérií.

Jeden z nich nedávno zveřejnil prestižní německý autoklub ADAC. Aktuálně nabízené gumy tam dopadly lépe než v minulosti, i když úplnou jedničku nezískala žádná. To proto, že by nesměla podle pravidel testu dostat ani v jedné kategorii testu horší známku než 1,5 (celkově ADAC hodnotí téměř jako ve škole, a to ve škále od nejlepší 0,6 po nejhorší 5,5).

Přísnost je tu extrémní: třeba když pneumatika Rotalla Radial – za 1300 Kč vcelku laciná varianta pro auta typu Fabie – dostala v hodnocení ovladatelnosti na mokru 5,5, už jí nebyly nic platné skvělé známky za opotřebení (1,0) či spotřebu paliva (1,8). Jedna 5,5 značí rovnou 5,5 i celkově.

 ČLÁNEK VYŠEL NA SERVERU PENÍZE.CZ.