Rebelující poslanci ODS dostali trafiky

Okamžitě poté, co tři z rebelujících poslanců Občanské demokratické strany umožnili minulý týden prosazení klíčového daňového balíčku, s nímž vláda Petra Nečase spojila důvěru Poslanecké sněmovny, tím, že složili mandát, vyrojily se spekulace, co jim politici za postoupení křesel slíbili. Zkroucenému kníru se podařilo zjistit, jak to bylo doopravdy.

Odchod politických matadorů naplnil legendární úsloví o tom, že zasloužilí straníci si za svou věrnost tu a tam vyslouží trafiky. Alespoň v případě dvou z nich to platí doslova – Marku Šnajdrovi byla získána trafika ve Stodůlkách, Petru Tluchořovi na Sokolovské. Obchodní živnost si vysloužil i Ivan Fuksa; ten pro změnu získal do užívání koloniál v Jesenici u Prahy.

Jak Zkroucený knír odhalil, aby mohli být rebelové vyplaceni, museli občanští demokraté během několika dnů provést řadu kroků, aby nabídnutými trafikami uspokojili přání svých spolustraníků. Ti totiž trvali na tom, že nepůjde o nějaké nové, ale zavedené, a tedy již fungující prodejny. Ivan Langer, který proces vlastnické změny dostal na starost, v kuloárech přiznává, že to nebylo nic jednoduchého. Podařilo se nám dopídit se i po okolnostech, za kterých k převodu dvou trafik a jednoho obchodu došlo.

Trafiku na Sokolovské dosud provozovala Božena Nedbalová, dnes 81letá žena, která si prodejem tiskovin a tabáku přivydělávala k důchodu, aby byla schopná zaplatit dosud regulované nájemné v Pařížské ulici v Praze. „Ve všech novinách po nedávných volbách psali, že se k moci vracejí komunisté,“ objasňuje osudný den, během nějž o stánek na frekventované ulici přišla. „Když mě v několik dnů potom při stahování rolet z pletiva obstoupili tři muži v dlouhých černých pláštích a se slunečními brýlemi na očích, ačkoli venku byla už tma, věděla jsem, že je zle.“ Podle svých slov vydala stánek bez boje, protože podobnou situaci znala už z padesátých let.

Druhý z vyvlastněných trafikantů, Josef Koloděj z Rudné, který ve stodůleckém stánku prodával už patnáctý rok, svou živnost tak lacino nedal. „Chtěl jsem nějakou náhradu, všichni teď něco restituují a kompenzují, tak jsem řekl, že mi za trafiku musí něco dát.“ Spokojil se až se slibem doživotního předplatného Pestrého světa a jednosměrné letenky do moldavského Kišiněvu, kam se toužil podívat už od svých mladistvých let.

Koloniál v Jesenici, který nově obhospodařuje bývalý ministr zemědělství Fuksa, převzala veterinární správa od vietnamského státního příslušníka Nguyen Tio Tama, který dlouhá léta, jak kontrola z hygieny zjistila, neplatil koncesionářské poplatky za televizi, na které v přestávkách mezi obsluhováním zákazníků obchodu sledoval malajské pornofilmy. Jeho vyjádření se nám dosud získat nepodařilo, ale informaci o podmínkách rychlého opuštění prodejny získal Zkroucený knír od dobře informovaného zdroje.

ČLÁNEK VYDALA AGENTURA ZKROUCENÝ KNÍR.