You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Psaní textů

Ať už provozujete internetový magazín, vydáváte tištěný časopis, nebo připravujete k vydání leták, může vám přijít vhod, že vám někdo dodá článek nebo krátký text libovolného rozsahu a psaný stylem, jaký zrovna potřebujete. Této práci se moderním slovem říká copywriting, my ho ale používáme jen kvůli internetovým vyhledávačům: naším cílem je, pokud se nejedná o odborné články, psát texty obsahující minimum cizích slov. Vyžíváme se v textech srozumitelných a čtivých a v takových, jejichž informační hodnota je vyšší než počet písmen v nich obsažených.

 • Stačí nám lehounké naťuknutí, prvotní myšlenka nebo inspirace a informace o cílové skupině – o zbytek se postaráme.
 • Víme, jaké jsou přednosti a znaky jednotlivých žánrových útvarů, a líbí se nám jejich pestrost.

Naše texty jsou:

 1. žánrově a stylisticky pestré

  Víme, jaký je rozdíl mezi fejetonem a causerií, a máme v malíku i jiné útvary. Článek pro zpravodajský časopis napíšeme stejně dobře jako reportáž z Dominikánské republiky. A když ne, budeme je opakovaně přepisovat, dokud se netrefíme do vašich představ.

 2. čtivé

  Čtivost je mantra a my ji při psaní ctíme, protože je to to hlavní, co rozhoduje o tom, jestli čtenář přečte text až do konce. A dodržujeme i druhou důležitou zásadu: chceme, aby byl text srozumitelný.

 3. původní

  Při psaní nepoužíváme kombinace kláves CTRL + C a CTRL + V, ale vždy vytváříme původní materiály. Pracujeme při tom s dostatečným množstvím informačních zdrojů.

 4. tematicky různorodé

  Pro klienty jsme napsali už stovky článků na nejrůznější témata. Sami provozujeme několik vlastních obsahových projektů, abychom si vyzkoušeli, o čem to všechno je. Rádi vás přesvědčíme o tom, že umíme novinářské a spisovatelské řemeslo, ať už potřebné informace dodáte vy, nebo si je najdeme.

Zdroj je základ

Rešerše

Víme, co je to rešerše, a ke všem textům, ve kterých je třeba něco říct, pracujeme s maximem dostupných zdrojů. Platí to i v případě, že nám dodáte vlastní podklady. Materiál nezačneme zpracovávat, dokud ho nepochopíme.

Dva zdroje

Při psaní původních textů dbáme na to, aby byly opravdu původní. A protože ctíme základní novinářskou zásadu, všechny informace ověřujeme u dvou (samozřejmě na sobě nezávislých!) zdrojů.

Nápady

Při psaní se ale neobejdeme bez nápadů, které jsou klíčovým prvkem úspěchu. Na začátku všeho je invence, která je důležitá jak pro celkové vyznění textu, tak pro jednotlivé pasáže. Umíme se na svět kolem sebe podívat z různých úhlů a pohledy zpracovat neotřele.